fitness
  • 193 үзэлт
  • 0 сэтгэгдэл
  • 2024-05-21

Улсын Их Хурал(УИХ)-ын 2024 оны ээлжит сонгуульд оролцох нам, эвслүүд нэр дэвшигчдээ өчигдөр тодруулж дууслаа. 

Бидэнд олдсон мэдээллээр Монгол Ардын Нам(МАН)-ын тухайд 13 тойрогт өрсөлдөх 78 нэр дэвшигч, жагсаалтаар сонгогдох 48 хүнээ ингэж тодорхойлжээ. Одоогоор тус намаас нэр дэвшигчдийн жагсаалтыг эцэслэн танилцуулаагүй байгаа юм. Тойрог 1: Архангай, Баянхонгор, Өвөрхангай /Мандатын тоо 9/

  1. Батмөнхийн Батцэцэг
  2. Гочоогийн Ганболд
  3. Батсуурийн Даваадалай
  4. Гомбожавын Занданшатар
  5. Гүрсэдийн Сайханбаяр
  6. Дуламдоржийн Тогтохсүрэн
  7. Ганзоригийн Тэмүүлэн
  8. Аюушийн Цогцэцэг
  9. Содномын Чинзориг

Тойрог 2: Говь-Алтай, Завхан, Увс, Ховд /Мандатын тоо 10/

  1. Дашзэвэгийн Амарбаясгалан
  2. Балжиннямын Баярсайхан
  3. Сандагийн Бямбацогт
  4. Энхбатын Болормаа
  5. Батжаргалын Заяабал
  6. Загджавын Мэндсайхан
  7. Чимэдийн Хүрэлбаатар
  8. Цэдэндамбын Цэрэнпунцаг
  9. Баттогтохын Чойжилсүрэн
  10. Сэрээжавын Энхболд

Тойрог 3: Баян-Өлгий /Мандатын тоо 3/

  1. Тилеуханы Аубакир
  2. Зулпайн Батырбек
  3. Хажекберын Жангабыл

Тойрог 4: Булган, Орхон, Хөвсгөл /Мандатын тоо 8/

  1. Бат-Өлзийн Бат-Эрдэнэ
  2. Жадамбын Бат-Эрдэнэ
  3. Дамбын Батлут
  4. Батсүхийн Баярмагнай
  5. Цэрэнпилийн Даваасүрэн
  6. Лхагвын Мөнхбаатар
  7. Доржсүрэнгийн Үүрийнтуяа
  8. Лувсанцэрэнгийн Энх-Амгалан

Тойрог 5: Дархан-Уул, Сэлэнгэ, Төв /Мандатын тоо 10/

  1. Жигжидийн Батжаргал
  2. Гонгорын Дамдинням
  3. Болдын Жавхлан
  4. Нацагдоржийн Лхагвадорж
  5. Сүрэнжавын Лүндэг
  6. Дамдинсүрэнгийн Өнөрболор
  7. Буяагийн Тулга
  8. Чинбатын Ундрам
  9. Батчулууны Цогтгэрэл
  10. Жадамбын Энхбаяр

Тойрог 6: Дорнод, Сүхбаатар, Хэнтий /Мандатын тоо 7/

  1. Пүрэв-Очирын Анужин
  2. Мягмарсүрэнгийн Бадамсүрэн
  3. Мөнгөнцогийн Ганхүлэг
  4. Цагаанхүүгийн Идэрбат
  5. Ухнаагийн Отгонбаяр
  6. Лувсаннамсрайн Оюун-Эрдэнэ
  7. Лхагвасүрэнгийн Соронзонболд

Тойрог 7: Говьсүмбэр, Дорноговь, Дундговь, Өмнөговь /Мандатын тоо 7/

  1. Гомбодоржийн Батсуурь
  2. Борхүүгийн Дэлгэрсайхан
  3. Өлзийбаярын Золбаяр
  4. Гомпилдоогийн Мөнхцэцэг
  5. Нанзадын Наранбаатар
  6. Батсүхийн Саранчимэг
  7. Төмөртогоогийн Энхтүвшин

Тойрог 8: Баянзүрх /Мандатын тоо 5/

  1. Энхтайваны Бат-Амгалан
  2. Нацагийн Баянмөнх
  3. Хүрэлбаатарын Булгантуяа
  4. Жигжидсүрэнгийн Чинбүрэн
  5. Баттөмөрийн Энхбаяр

Тойрог 9: Баянгол /Мандатын тоо 3/

  1. Жамбалын Ганбаатар
  2. Хассуурийн Ганхуяг
  3. Өлзий-Оршихын Сумъяабаатар

Тойрог 10: Чингэлтэй, Сүхбаатар /Мандатын тоо 6/

  1. Отгоншарын Батнайрамдал
  2. Нацагдоржийн Батсүмбэрэл
  3. Ганзоригийн Дашням
  4. Мөнхөөгийн Оюунчимэг
  5. Ням-Осорын Учрал
  6. Дамдины Цогтбаатар

Тойрог 11: Сонгинохайрхан /Мандатын тоо 5/

  1. Наранцэцэгийн Алтаншагай
  2. Энхбаярын Батшугар
  3. Чинбатын Номин
  4. Пүрэвжавын Сайнзориг 
  5. Нямдаваагийн Хүрэлбаатар

Тойрог 12: Хан-Уул /Мандатын тоо 3/

  1. Жуковын Алдаржавхлан
  2. Тогтмолын Мөнхсайхан
  3. Лувсандашийн Нинжжамц

Тойрог 13: Багануур, Багахангай, Налайх /Мандатын тоо 2/

  1. Сайнбуянгийн Амарсайхан
  2. Цэндийн Сандаг-Очир

Жагсаалтаар нэр дэвшигчид

  1. Ганзоригийн Лувсанжамц, 
  2. Мөнхчулууны Энхцэцэг
  3. Чинбаатарын Анар
  4. Отгоны Саранчулуун
  5. Дүгэрийн Рэгдэл
  6. Даваасамбуугийн Ганмаа
  7. Сүхбаатарын Эрдэнэбат
  8. Мэндбаярын Мандхай
  9. Дашцэрэнгийн Энхтүвшин
  10. Болдын Уянга
  11. Жанчивын Галбадрах
  12. Аюушийн Ариунзаяа
  13. Баярмагнайн Баярбаатар
  14. Бадарчийн Хэрлэн
  15. Дуламын Бум-Очир
  16. Одсүрэнгийн Номинчимэг
  17. Сархадын Зулпхар
  18. Хүрэлбаатарын Баасанжаргал
  19. Ганболдын Ганбаяр
  20. Санжаагийн Мөнгөнчимэг
  21. Пүрэвсүрэнгийн Баттөр
  22. Баярсайханы Солонгоо
  23. Чоймаагийн Лодойравсал
  24. Нанзадын Баярчимэг
  25. Баасандаваагийн Дөлгөөн 
  26. Адьяажавын Адилбиш
  27. Сугаржавын Далхаасүрэн 
  28. Чулуунбаатарын Болортуяа
  29. Ганжавын Баярхүү
  30. Дагва-Очирын Бумдарь
  31. Дугараагийн Алтанхуяг
  32. Пүрэвсүрэнгийн Цолмон
  33. Түмэнбаярын Сайнжаргал
  34. Баярмагнайн Юмжирмаа
  35. Минжигдоржийн Найданхүү
  36. Алтайн Энхзул
  37. Пүрэвдагвын Бодьсайхан
  38. Бямбажавын Нандин-Эрдэнэ
  39. Түмэннастын Алтансүх
  40. Мавганцэрэнгийн Мөнхчулуун
  41. Мягмарсүрэнгийн Батзориг 
  42. Данзанбалжирын Энхжаргал
  43. Цолмонгийн Сүхбаатар 
  44. Хурцын Оюунцэцэг
  45. Чинболдын Энхболд
  46. Баасанжавын Гүнжинлхам
  47. Нэргүйн Жавхлан 
  48. Бибишийн Оюун-Эрдэнэ

Нэр дэвшигчдийн баримт бичгийг 2024 оны тавдугаар сарын 24-ний дотор Сонгуулийн Ерөнхий Хороо(СЕХ)-нд хүргүүлэх учиртай. Харин 2024 оны зургаадугаар сарын 1-ний дотор СЕХ тэднийг нэр дэвшигчээр бүртгэх эсэхийг шийдвэрлэнэ. Зарим хүнийг нэр дэвшүүлэхээс татгалзсан тохиолдолд ирэх сарын 3-наас өмнө дахин бүртгүүлэх, нөхөн нэр дэвшүүлэх боломжтой юм. 

Бусад мэдээ

"Говь" ХК Италийн алдарт дизайнер Жоржио Спинатай хамтын ажиллагааны гэрээ байгууллаа

"Говь" ХК Италийн алдарт дизайнер Жоржио Спинатай хамтын ажиллагааны гэрээ байгууллаа

41 жилийн түүхтэй үндэсний ууган үйлдвэрлэгч “Говь” ХК, загварын ертөнц гэгддэг Итали улсын алдарт д

Ерөнхий сайд Л.Оюун-Эрдэнэ: “Хөдөөгийн сэргэлтийн таван цагираг” төслийг эхлүүлнэ

Ерөнхий сайд Л.Оюун-Эрдэнэ: “Хөдөөгийн сэргэлтийн таван цагираг” төслийг эхлүүлнэ

“Бүсийн тээвэр, логистикийн холболтыг бэхжүүлэх нь” сэдэвт “Тээврийн долоо хоног 2023” олон улсын ху

Сэтгүүлч Ж.Хэрлэн
Сэтгүүлч Ж.Хэрлэн